Hakkımızda

Karkas Çiftliği HAKKIMIZDA Çiftlikten sofraya, %100 yerli, doğal ve açık besi Karkas Çiftlik lezzetlerini keşfetmeye hazır mısınız?

Karkas Çiftliği lezzetleri ile artık etin en iyisi ve en niteliklisi çiftlikten sofraya…
Karkas Çiftliği 24 YILLIK TECRÜBE Bundan tam 24 sene önce, Adıyaman’da karkas et üretimine başlayan ve dededen toruna nesiller boyu büyüyerek elde ettiği başarılar ile Türkiye’nin en seçkin et tedarikçisi olarak tanınan Hasmert Hayvancılık ile hayat bulan Karkas Çiftliği, Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’nin bereketini, ruhunu, lezzetini çiftlikten sofraya taşıyor. Karkas Çiftliği YERLİ ÜRETİM GÜCÜ Nitelikli tadıyla etin gerçek keyfini ve lezzetini yaşatan Karkas Çiftliği’nin sırrı, özenle yetiştirilen besilere dayanıyor. Edirne, Adıyaman, Eskişehir ve Elbistan’da, atalık tohumlarla ekip biçilen arpa, mısır silajı, Ayçiçek küspesi, arpa samanı, yoncadan elde edilen kaliteli yemlerle beslenen Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’deki besiler, Karkas Çiftliği lezzetlerine dünya standartlarında kalite ve tat katıyor. Karkas Çiftliği BİR ETTEN FAZLASI Karkas Çiftliği, doğduğu toprakların bereketini, doğallığını, saflığını ve sağlığını yansıtırken, yerli besinin verdiği güvenle 7’den 70’ e herkese et yemenin mutluluğunu ve keyfini yaşatıyor. Karkas Çiftliği ÇİFTLİKTEN SOFRAYA Adıyaman, Bursa, Tekirdağ ve Edirne’deki Karkas Çiftliklerinde özenle yetiştirilen besiler, çiftliğin güzelliğini sofralara taşıyan lezzetlere dönüşüyor ve sağlıklı, nitelikli beslenmek isteyenlerin yüzünü güldürüyor.

2020 senesinin son çeyreğinde, Mert Tutak’ın yönetiminde kurulan Karkas Çiftliği, var olduğu sektörlerle (Hayvancılık, Kimya Sanayi, Yem Üretimi, Otomotiv Sanayi ve Tekstil) Türkiye’nin en önemli kurumları arasında yer alan Gaziantep merkezli Tutak Grubu’nun hayvancılık faaliyetlerini sürdüren Hasmert Hayvancılık’ın ilk nihai tüketiciye yönelik yatırımıdır. A+ kalite karkas et üretiminin ülkemizdeki en seçkin temsilcilerinin başında gelen ve önemli kuruluşların tedarikçisi olarak kendi kategorisinde başarılara imza atan grup firmalarından olan Hasmert Hayvancılık faaliyetlerine 1996 yılında Adıyaman’da başlamış olup, 24 yıldır kesintisiz bir şekilde ve her sene daha da ileriye taşıyarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hasmert Hayvancılık’ın, Adıyaman, Bursa, Tekirdağ, Edirne olmak üzere toplam 4 farklı şehirde büyükbaş besi üretim tesisleri ve çiftlikleri bulunmaktadır.

Hasmert Hayvancılık, Edirne, Adıyaman, Eskişehir ve Elbistan olmak üzere 4 ayrı lokasyonda, toplam 12.300 dönümlük arazide, arpa, mısır silajı, ayçiçek tohumu küspesi, arpa samanı ve yonca olmak üzere 5 ana grupta ürün ekip biçmektedir. Tamamı organik tohumlardan üretilen yem çeşitlerinin tamamını da kendi çiftliklerinde kullanmaktadır. Karkas Çiftliği’ndeki tüm büyükbaş hayvanlar, Hasmert Hayvancılık’ın organik tarım çatısı altında doğal gübreler ile kendi ekim alanlarına ektiği hasatların toplanarak firmanın kendi yem üretim merkezlerinde homojen karışım ve tekniklerle elde ettiği hayvan yemleriyle yapılmaktadır. Bu şekilde karkas et üretim kategorisinin en önemli özellikleri olan, kalite, tat ve renk standartları en yüksek verimlilikle elde edilmektedir.

En sağlıklı besinlerle, en hijyenik koşullarla ve en üst kalite standartlarıyla yetiştirilen Karkas Çiftlik’in et ürünleri arasında, dana kuşbaşı, yağlı dana kuşbaşı, yağlı dana kıyma, yağsız dana kıyma, köftelik dana kıyma, bebek dana kıyma, dana jülyen, dana ciğer, dana dalak, dana dil, dana böbrek, dana yürek, dana pirzola sucuk, sosis, pastırma, kavurma, hamburger köftesi, İnegöl köfte, anne köftesi, Antep usulü simit kebabı, ilikli kemik olmak üzere toplam 22 çeşit bulunmaktadır. Kendi web sitesi üzerinden yaptığı online satış ile sektöre e-ticaret kanalında giren Karkas Çiftlik, sahip olduğu iş gücü ile çeşitliliğini, yaygınlığını, satış ağını arttırmayı ve yerli üretim gücünü dünya çapında tanıtmayı hedeflemektedir.