Dana Antrikot Nasıl Pişirlir

Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?

Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?

Dana antrikot, Türk mutfağında sık sık tüketilmektedir. Etin özel bir kısmı olan antrikot, dananın sırtından çıkartılır ve biraz yağlı bir yapıya sahiptir. Danaların sırtı 3 farklı bölümden oluşur. Bunlar; gerdan, antrikot ve bonfiledir. Bu doğrultuda antrikotun dananın sırtında orta yağlı ve yumuşak et olduğundan bahsedebiliriz. Bonfile ile sık sık karıştırılan antrikot, son derece lezzetlidir. Antrikot tüketmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği husus ise dana antrikotun nasıl pişirildiği konusudur. Şimdi gelin, dana antrikot nasıl pişirilir sorusuna cevap verelim.

Dana Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Beyaz et ya da kırmızı et fark etmeksizin bir etin lezzetli ve yumuşak olması için en önemli husus marinedir. Bu nedenle yumuşak ve lezzetli bir dana antrikot pişirmek için marinesine çok özen gösterilmelisiniz. Dana antrikot marinesi şu şekildedir.

Dana Antrikot İçin Malzemeler

Dana Antrikot Hazırlanışı

  • Öncelikle soğanı rendeleyin ve suyunu sıkın. 1-2 diş sarımsağı ezin ve 1 çay bardağı süt ile birlikte bir kaba alın.
  • 1 çay bardağı sıvı yağı da ilave edin ve üzerine biraz hardal ekleyin.
  • Malzemeleri güzelce karıştırın.
  • Zevkinize göre tuz, biber kekik ekleyin ve karıştırın. Taze baharat kullanırsanız çok daha lezzetli bir yemek elde edersiniz.
  • Etleri de karışımınıza ekledikten sonra kabın ağzının kapalı olmasına özen göstermelisiniz. En az 2 saat etleri marine etmelisiniz.

Dana Antrikot Pişirmenin Püf Noktası

Dana antrikot pişirmenin bazı püf noktaları vardır. Antrikotu ızgarada pişirecekseniz kesinlikle orta ısıda alevsiz bir ızgaraya sahip olmasınız. Bu sayede etlerin her iki yüzeyini de rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Eğer etleri tavada pişirecekseniz çelik ya da döküm tava kullanmanız gerekir. Bu sayede lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz. 10 dakika da ısınan tavalara etleri yerleştirin ve mühürleme tekniği ile pişirin. Etleri tavada ne kadar uzun süre bırakırsanız o kadar güzel pişirebilirsiniz. İyi pişmiş bir etin yaklaşık 15 dakika kadar tavada kalması gerekir.

Dana antrikotu fırında pişirecekseniz marine işleminden sonra 180 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirebilirsiniz. Bu doğrultuda dana antrikotu tüm pişirme yöntemleri ile rahatlıkla pişirebilirsiniz. Antrikotu ne kadar uzun süre dinlendirirseniz o kadar lezzetli bir yemek olur.

 

 

İstanbul içi Ücretsiz Teslimat
100% Yerli, Doğal, Açık Besi

Karkas Çiftliği kalitesiyle sofranızda

Müşteri Memnuniyeti

Uygun fiyatlı, kaliteli ürünler

Güvenli Ödeme

Online Ödeme / Havale - EFT

Hesabım
Mağaza
Ana Sayfa
0
Ödeme